Telephone: 08 8355 7000
Telephone International: +61 8 8355 7000
Fax: 08 8355 7070
Monday - Friday: 8am till 4pm
Cudmore Terrace, Henley Beach SA 5022

Football - Juniors

ACADEMY OVERVIEW

The aim of the Henley Sports Academy is to assist student athletes in their sporting and academic pathway. Students have two 100 minute lessons per week over the whole year. The Football Academy caters for both male and female students with a focus for each term includes:

 

Term 1

  • Theory Focus: Fitness Analysis, Individual Goal Setting, Nutrition
  • Practical Focus: Strength and Conditioning, Game Sense, Fundamentals

Term 2

  • Theory Focus: Individual Performance Analysis 
  • Practical Focus : Competitive preparation

Term 3

  • Theory Focus: Coaching Experience, Technique Analysis
  • Practical Focus: Competition preparation

Term 4

  • Theory Focus: Sport Psychology
  • Practical Focus: Specific Individual Development Preparation

 

ACADEMY COACHES AND STAFF

HEAD COACH: Ben Kane

Level 3 AFL Coach

2017 AFL Secondary School Ambassador of the year

2017 South Adelaide Zone Senior Coach of the year

Former AFL Hawthorn player  

Former SANFL Glenelg and Sturt player  

2018 Under 18 South Australian State-Team Assistant Coach 2018-2021

Woodville West Torrens Eagles League Midfield Coach 2022

ASSISTANT COACH: Sam Venning

Level 2 AFL Coach

AFL School Ambassador

Former SANFL Glenelg Junior player

Former SANFL South Adelaide player

Current Blackwood player 

Former Adelaide Crows Development Squad

Simon - Pushing Performance

Josh Crowden - Kicking Consultant

Jeremy Clayton - Specialist Coach

TRAINING VENUES

  • Henley High School Oval
  • Henley Football Club
  • Henley High School High Performance Sports Centre
  • AFL MAX

ACADEMY ACHIEVEMENTS 

2010

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-Up

2011

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-Up

2012

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-Up

2013

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-Up

2014

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-up

2015

Open Pool A - State School Runner-Up

8/9 Pool A - State-Wide Champions

2016

Open Pool A - State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Champions

2017

Open Pool A - State-Wide Runner-Up, State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Champions

2018

Open Pool A - State-Wide Champions, State School Champions

8/9 Pool A - State-Wide Runner-Up

2019

Open Pool A - State-Wide Runner-Up, State School Champions

2020

8/9 Boys Pool A Champions

Open Boys Pool A Champions

2021

8/9 Boys Pool A Champions

Open Boys Pool A Champions

STUDENTS SPORTING PATHWAYS – POST SCHOOL

AFL Drafted Players:

Adelaide - Jared Petrenko, Brodie Smith, Cameron Ellis-Yolmen, Nick Joyce, Nathan Bock, Ken McGregor, Hayden Skipworth, Jackson Edwards and Tariek Newchurch

Brisbane - Jarrod Wright and Sam Mayes

Collingwood - Caleb Poulter

Gold Coast - Jack Lukosius and Izak Rankine

GWS - Jarrod Harding

Hawthorn - Josh Morris

North Melbourne - Sam Durdin

Port Power - Paul Stewart, Sam Gray, Jared Polec, Tobin Cox, Trent Burgoyne, Jackson Mead, Jase Burgoyne and Taj Schofield

Richmond - Brad Hellbig

St Kilda - Rhys Stanley and Luke Dunstan

Sydney - Byron Sumner

West Coast - Scott Lycett and Luke Edwards
Western Bulldogs - Issac Thompson, Brian Lake and Lachlan McNeil

ACADEMY AWARD WINNERS

2012

Top of Subject - Aaron Blows

Leadership Group - Sean Davidson, Charlie Hender and Jack Enright 

2013

9 Top of Subject - Jamie West

10 Top of Subject - Adam Mahney
11 Top of Subject - Sam Durdin

2014

Top of Subject - Mitchell Mead

Action to Improve - Jackson Merrett- White

Dedication to Academy - Lachlan Fairall 

2015

Top of Subject - Jamie West

Action to Improve - Cameron Buchanan

Dedication to Academy - Zac Beecken

2016

Dedication to Academy (voted by his peers) - Trent Burgoyne

Outstanding talent - Jack Lukosius

Top of subject - Isaac Brill

2017

Top of Subject - Patrick Hillard

Outstanding Talent - Jack Lukosius

Outstanding Commitment to Academy - Nicholas Kontoutsikos

2018

Top of Subject - Jackson Mead

Outstanding Role Model - Cooper Horsnell

Outstanding Commitment to Academy - Riley Davis

2019

Top of Subject - Bailey Chamberlain

Outstanding Role Model - Foster Mesecke

Outstanding Commitment to Academy - Brayden Calvett

2020

Top of Subject - Jay Watson

Outstanding Talent - Jase Burgoyne

Outstanding Commitment to Academy - Brock Jamieson

2021

Top of Subject - Jordan O'Reilly

Outstanding Dedication and Commitment - Callum Fairall

Emerging Talent - Brock Jamieson